joomla templates top joomla templates template joomla

"Około 1000 amerykańskich żołnierzy więcej". Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump podpisali deklarację o współpracy obronnej Polski i USA

Associated Press/x-news włącz . Opublikowano w Polityka międzynarodowa

- Polska i USA są nie tylko powiązane partnerstwem strategicznym, ale także wspólnymi wartościami, celami, jak również bardzo silną przyjaźnią - podkreślał prezydent USA Donald Trump na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.
 
 
Prezydenci Duda i Trump podpisali w Białym Domu wspólną deklarację o współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych USA na terytorium Polski. W ramach polsko-amerykańskich ustaleń ma między innymi wzrosnąć o około 1000 liczba stacjonujących w Polsce żołnierzy USA, utworzone ma zostać też Wysunięte Dowództwo Dywizyjne USA w Polsce, a także eskadra dronów. 
 
 
Polski rząd zgodził się zapewnić i utrzymać odpowiednią infrastrukturę dla amerykańskich żołnierzy.
 
– Dziękujemy prezydentowi Dudzie i narodowi polskiemu za współpracę we wzmacnianiu naszego wspólnego bezpieczeństwa – mówił Trump.
 
Prezydent Duda podziękował prezydentowi USA i podkreślił, że Trump rozumie wagę zaangażowania Stanów Zjednoczonych w Europie dla zapewnienia globalnego pokoju.
 
 
 
– Z całą pewnością należy pan do tych prezydentów USA, którzy tę prawidłowość rozumieją doskonale, że zwrócenie uwagi przez Stany Zjednoczone na Europę i jej sprawy, jej bezpieczeństwa, ma kluczowe znaczenie dla pokoju na świecie – powiedział Duda.