joomla templates top joomla templates template joomla

Polskie palcówki dyplomatyczne świętują 25 lat wolności

msz.gov.pl włącz . Opublikowano w Polityka międzynarodowa

O polskim Święcie Wolności w Brukseli przypominają dziś kaszubskie truskawki zanurzane w białej czekoladzie, w Berlinie trwa piknik i wystawa z tej okazji, a w Kopenhadze odbędzie się premiera filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei”.

Na całym świecie polscy dyplomaci organizują wydarzenia związane z rocznicą historycznych wyborów 4 czerwca 1989 roku. Poczuj smak wolności - zachęcało dziś unijnych urzędników w Brukseli Stałe Przedstawicielstwo RP przy Unii Europejskiej rozdając polskie truskawki okraszone belgijską białą czekoladą.

Do każdego z owoców, których można było spróbować w siedzibie Komisji Europejskiej i Parlamencie Europejskim, była przymocowana niewielka karteczka wyjaśniająca, że 4 czerwca 1989 roku obyły się w Polsce pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory do Sejmu i całkowicie wolne do Senatu, które rozpoczęły upadek komunizmu w Europie.

Truskawki do Brukseli przywieźli przedstawiciele Kaszubskiego Stowarzyszenia Producentów Truskawek, którzy w strojach regionalnych zachęcali do spróbowania swego produktu regionalnego. Truskawka odmiany "Kaszebsko Malena" jest jedynym produktem regionalnym z województwa pomorskiego.

25 rocznicę czerwcowych wyborów obchodzono też w Berlinie, gdzie Instytut Polski przygotował wystawę prac Anny i Adama Witkowskich przedstawiającą motywy wolności pt. „Chwila trwa”, którą można oglądać do 22 sierpnia. W galerii Instytutu Polskiego w Berlinie pokazane zostaną także obiekty wideo i fotografie nawiązujące do ducha lat 90-tych w Polsce. Wystawie towarzyszą także piknik przed siedzibą Instytutu i dwa pokazy filmowe.

"Przeszłość" nakręcona w Stoczni Gdańskiej tuż po jej częściowym zamknięciu, pokazuje jak przyroda odzyskuje dla siebie teren zajmowany przez przemysł. Natomiast film „1989” w reżyserii Michała Bielawskiego, który wyświetlony zostanie na dużym ekranie pod gołym niebem, relacjonuje stan ducha Polaków z okresu rozmów przy Okrągłym Stole, wyborów 4 czerwca i powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego z rozpadem całego bloku wschodniego w tle.

Sięgając do oficjalnych i nieoficjalnych źródeł, fotografii i zapisków obserwatorów ówczesnych zdarzeń reżyser pokazuje rok 1989 jako czas odzyskanych nadziei i nieoczekiwanego chaosu. W Danii o obchodach rocznicy 4 czerwca przypomni odbywająca się w tym dniu uroczysta prapremiera filmu Andrzeja Wajdy "Wałęsa. Człowiek z nadziei", która przy współudziale Ambasady RP w Kopenhadze odbędzie się w tamtejszym historycznym kinie Grand Teatret.

Wśród publiczności zasiądą duńscy politycy, przedstawiciele administracji, ludzie nauki, kultury i biznesu, spośród których wielu czynnie wspierało Polskę i Polaków w naszych wysiłkach na rzecz prodemokratycznych przemian w latach 80-tych oraz ustrojowej i gospodarczej transformacji po 89 roku.

Pokaz filmu poprzedzi rozmowa Lykke Friis, prezes Duńskiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej i prorektor Uniwersytetu Kopenhaskiego z dziennikarzem Kurtem Strandem, który jako pierwszy duński korespondent przeprowadził wywiad z Lechem Wałęsą podczas sierpniowych strajków w Gdańsku w 1980 roku. Film Andrzeja Wajdy wejdzie do duńskich kin 12 czerwca.

Wydarzenia związane z obchodami 25 lat wolności organizowane przez polskie ambasady, konsulaty, stałe przedstawicielstwa i Instytuty Polskie, w tym m.in. pokazy filmowe, debaty, konkursy i koncerty, odbyły się lub odbędą w najbliższych dniach łącznie w ok. 60 krajach świata.