joomla templates top joomla templates template joomla

Protestujący w Barcelonie wciąż trwa. Policja nadużywa siły, łamane są prawa obywatelskie. Bruksela milczy. Apele demonstrantów o uwolnienie więźniów politycznych

TVN24/x-news włącz . Opublikowano w Polityka międzynarodowa

Kilkaset osób demonstrowało przed budynkiem delegacji hiszpańskiego rządu w Barcelonie, wzywając premiera Pedro Sancheza, aby „usiadł i rozmawiał” z prezydentem Katalonii Quimem Torrą.
 
 
Sanchez udał się w poniedziałek do Barcelony, by odwiedzić rannych policjantów w szpitalu i porozmawiać z urzędnikami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo.
 
Demonstranci apelowali ponadto o uwolnienie więźniów politycznych. Jedna z protestujących trzymała transparent z hasłem „wyobraźcie sobie, że Hitler wygrał wojnę, u nas wygrał Franco”.
 
 
Starcia katalońskich separatystów i policji wygasły po pięciu nocach zamieszek w Barcelonie i innych katalońskich miastach. Do tej pory w wyniku zamieszek aresztowano 194 osoby.
 
Zamieszki wybuchły po tym, jak Sąd Najwyższy Hiszpanii skazał dziewięciu liderów katalońskich separatystów za organizację referendum niepodległościowego w Katalonii. Otrzymali wyroki od dziewięciu do 13 lat pozbawienia wolności.