joomla templates top joomla templates template joomla

Timmermansa „rozwali Uniię” od środka? Skonfliktowany z Polską i innymi krajami, na siłę przepychany przez Niemcy i Francję powraca w rozmowach dotyczących Przewodniczącego Komisji

TVN24/x-news włącz . Opublikowano w Polityka międzynarodowa

Polska i kilka innych państw nie zgadzają się na kandydaturę Fransa Timmermansa na przewodniczącego Komisji Europejskiej.
 
 
- Nowa Europa potrzebuje nowych twarzy, które nie kojarzą się z atakami na innych - argumentował Morawiecki, czyniąc aluzję do stanowczego kursu, jaki Timmermans jako wiceprzewodniczący KE obrał wobec naruszania przez rząd PiS zasad praworządności. 
 
 
Komisja wystąpiła przeciwko Polsce ze skargą do unijnego trybunału w Luksemburgu, a jego rzecznik w niedawnej poprzedzającej wyrok opinii zakwestionował niezawisłość składu zreformowanej przez PiS Krajowej Rady Sądownictwa oraz powołanej przez nią nowo utworzonej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Wyroki TSUE w większości przypadków są co do zasady zgodne z opinią rzecznika. 
 
Wobec braku porozumienia przewodniczący Rady Europejskiej zawiesił obrady trwającego w Brukseli szczytu unijnych liderów do jutra.