joomla templates top joomla templates template joomla

Co z tą Polską?

włącz . Opublikowano w Unia Europejska

Co z tą Polską?

Urodziłem się, bo musiałem... mogłem urodzić się Francuzem, albo Rosjaninem. Mogłem urodzić się w Pradze albo w Toronto. Jest jednak inaczej. Czy będę nad tym płakał? Zdecydowanie nie – choć chyba powinienem.

Jadę po niemieckiej autostradzie i nie mogę się nadziwić, że można jeździć 200 km/h i nie łamiąc przepisów, po nawierzchni równej jak tafla zamarzniętego jeziora i szerokiej jak pas startowy na Okęciu. Przypomina mi się akcja łapania tych, którzy przekraczają dozwoloną prędkość 130 km/h z zawieszonego nad A 4 śmigłowca. Pytam, po co?

Idę sobie po Moście Karola ze Starego Miasta na Małą Stronę i oglądam zachodzące za Katedrą Świętego Wita słonce.Patrzę na Skodę Superb i szlag mnie trafia, kiedy pomyślę, że zamiast skośnookiej Leganzy mogliśmy produkować właśnie takie auta. Albo lepsze. Pytam, dlaczego?

Wracam do domu i mijam czarne punkty. Mijam zakręty, skrzyżowania i przejścia dla pieszych, które mnie przerażają. Tutaj zginęło 49 osób a tutaj tylko 12 – niechlubna statystyka. Łatwiej postawić wielka tablicę i chwalić się ludzkimi tragediami niż zakręt wyprostować, na skrzyżowaniu założyć sygnalizacje świetlną a przejście dla pieszych poprowadzić kładką nad drogą. Pytam czy nie wstyd?

Przed domem widzę kolejną Świątynię Opatrzności, dwudziestą siódmą w moim mieście, która lśni nowym tynkiem dachem i oknami obok szkoły błagającej o remont, boiska sportowego na którym zamiast trenujących piłkę nożną chłopców pod okiem trenera widzę trenujących nudę zapijaną nalewkami w duchu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości... na tle smutnego szpitala z wywieszką „Likwidacja z powodu braku środków na utrzymanie”. Chyba coś jest nie tak w tym kraju?

Potem wracam do swojego BMW i nie mam już radia, bo choć u nas 96% społeczeństwa to Katolicy... to i tak co drugi to złodziej. I słyszę, że Straż Miejska będzie mogła używać radarów. Pewnie – a złodzieji będą przeganiać legalne bojówki Giertycha wyzywając wszytkich od antychrystów, ciot i pedałów a ja - jak zwykle, będę rozdeptywał psie gówna na chodnikach. Pytam – gdzie ja żyję?

Kiedy idę deptakiem, szesnastoletnia blondyneczka o błękitnym spojrzeniu daje mi do ręki ulotkę policealnej szkoły, która kształci w zawodzie „Robotnik do pracy w Anglii i Holandii”. Przed wojną rząd uciekł do Anglii zostawiając Naród a teraz chyba Naród uciekanie zostawiając rząd. A kto zgasi światło?

Dziwi mnie tylko to dlaczego wciąż chcę tu być. I wiecie co, dedukuję, że chyba ktoś ma nierówno pod sufitem. Tym kimś jestem ja, bo nie chce nigdzie jechać, chcę tu zostać i chcę aby było lepiej. Tylko czy ktoś słucha takich jak ja? I teraz wiem – Pan Tomasz L. miał racje... no co – do cholery – z tą Polską?