joomla templates top joomla templates template joomla

„Nie ma na to naszej zgody”. Premier o uzależnieniu funduszy unijnych od praworządności

info: TVN24/x-news włącz . Opublikowano w Unia Europejska

 
- Nie zgadzamy się na arbitralne ujęcie kwestii praworządności - stwierdził Mateusz Morawiecki przed szczytem szefów rządów państw Unii Europejskiej ws. budżetu Wspólnoty na lata 2021-27. Premier odniósł do propozycji uzależnienia wypłaty funduszu unijnych od praworządności.
 
- Uważamy, że jest art. 7 i on się toczy. Niech się toczy swoim rytmem. Już od długiego czasu niestety optujemy za zamknięciem tego artykułu. Natomiast łączenie tych dwóch dziedzin życia, zupełnie innych obszarów prawnych, rodzi ogromne zagrożenie dla pewności prawa. Na to nie ma naszej zgody – dodał premier.
 
 
 - Nie widzimy podstaw do tak formułowanych warunków wypłat związanych ze zmianami w zakresie transformacji energetycznej – stwierdził Mateusz Morawiecki przed szczytem szefów rządów państw Unii Europejskiej ws. budżetu Wspólnoty na lata 2021-27. Premier odniósł się do propozycji, która zakłada, że aby mieć dostęp funduszy, należy się zobowiązać do celu neutralności energetycznej. Polska jest jedynym krajem Unii, który nie zobowiązał się do realizacji tego celu w 2050 r.
 
- Wskazujemy na to, że Polska dokonała ogromnego wysiłku w zakresie przejścia w kierunku energetyki opartej o źródła odnawialne, ale jednocześnie podkreślamy, że musi się to odbywać w przyspieszonym, ale rozsądnym tempie – dodał Morawiecki.