joomla templates top joomla templates template joomla

"Każdy w Europie, kto zna matematykę, chciałby być Polakiem". 124 mld euro dla Polski w bezpośrednich dotacjach z uprzywilejowanymi pożyczkami 160 mld. W poprzedniej perspektywie było 105,8 mld

Agencja/eReporter24; fot: KPRM; video: KPRM; za tvpinfo; włącz . Opublikowano w Unia Europejska

 
124 mld euro dla Polski w bezpośrednich dotacjach, a razem z uprzywilejowanymi pożyczkami 160 mld euro w cenach bieżących – poinformował we wtorek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Przypomnijmy, że w poprzedniej perspektywie negocjowanej przez Donalda Tuska Polska wynegocjowała 105,8 mld euro. Opozycja wielokrotnie podkreślała, że oceną działań rządu PiS będzie wynegocjowanie nie gorszych warunków niż przed 7 laty. W tym kontekście jest to spory sukces rządu Morawieckiego.
 
Mateusz Morawiecki poinformował po szczycie UE, że w porozumieniu ws. unijnego budżetu i funduszu odbudowy nie ma bezpośredniego połączenia pomiędzy praworządnością a środkami budżetowymi. 
 
 
- "Nie ma żadnego połączenia między wymiarem politycznym a gospodarczym, to są dwa różne porządki (..) Chcemy dyscypliny budżetowej, chcemy, żeby pieniądze były wydawane w najlepszy z możliwych sposób, były kontrolowane i nadzorowane przez Europejski Trybunał Audytorów" - mówił Morawiecki.
 
Premier Orban, który wystąpił na konferencji z premier Morawieckim mówił:
 
- "Kilka słów do Polaków. Dzień dobry Polsko. Każdy w Europie, kto zna matematykę, chciałby być Polakiem. I ma do tego dobry powód. Widziałem liczby. Nie ma wątpliwości, że dzisiaj być Polakiem to wspaniała rzecz. (…) Polska jest na prowadzeniu. Mateusz tego nie powie, bo jest skromnym człowiekiem, Węgry odniosły sukces, ale Polska odniosła naprawdę ogromny sukces. A powód, dla którego odnieśliśmy sukces wspólnie, głównie Polska, jest taki, że Mateusz był liderem Grupy Wyszehradzkiej, liderem naszego zespołu. Dobrze, że byliśmy żołnierzami jego zespołu. Cieszymy się, że lider V4 to doświadczony były minister finansów. To on wygenerował miliardy euro dla Polaków" - mówił Orban.
 
Jak dodał Premier Morawiecki.
 
- "Drugi porządek, z którym się nie zgadzam, to to, że Polska jest oskarżana o łamanie praworządności. My to kwestionujemy, jesteśmy zresztą w nierównym dialogu z Komisja Europejską i instytucjami europejskim – podkreślił. Ocenił, że ten dialog trwa już bardzo długo – dwa lata, dwa i pół roku i w przypadku Polski ta procedura staje się już torturą. W tym kontekście powiedzieliśmy bardzo jasno w ramach negocjacji, że to są dwa oddzielne tematy. I udało nam się utrzymać to sformułowanie w konkluzjach" – powiedział Morawiecki odpowiadając na pytania dziennikarzy.
 
 
W sprawie praworządności Premier dodał, że tą kwestią Rada Europejska zajmnie się w przyłości. Jak zadeklarował Moraiwdcki „chcemy współpracować z partnerami, chcemy praworządności, ale jest to zupełnie inny porządek” niż dyscyplina budżetowa, którą też chcemy mieć oraz nadzór nad sektorem budżetowym.
 
Mateusz Morawiecki dodał, że w przypadku nadzoru nad budżetem UE i ochronę interesów budżetowych, Polska jest jak najbardziej za tym, aby chronić unijną kasę.
 
- "Nasi przyjaciele z północy Europy negocjowali z południem jak najniższą sumę, dotację, myśmy chcieli, żeby ta kwota była jak najwyższa (...) Grupa Wyszehradzka, która była pośrodku, była (...) kimś w rodzaju pośrednika" – powiedział szef rządu.
 
- "To wielki sukces od strony finansowej (...), ale również od strony całej architektury nadzoru nad środkami budżetowymi, tak jak udało nam się to wynegocjować" – dodał.
 
Premier poinformował, że w efekcie negocjacji fundusz dotacyjny ze względu na grupę „skąpców” został ograniczony o 22 proc. względem wyjściowych propozycji. Dodał, że udział w nim Polski został ograniczony tylko o 3 proc.
 
 
 
- W ostatniej nocnej rundzie rozmów Polsce udało się wynegocjować dodatkowe 600 mln euro na regiony, które potrzebują najwięcej środków na rozwój – przekazał szef rządu -
 
Jak zaznaczył premier znacząca ilość pieniędzy zostanie przeznaczona dla czterech regionów Węgier, a w kontekście Polski jest to pięć regionów z szesnastu. 
 
- "Te ostatnich kilka godzin. Ostatnich kilka rund tego maratonu było bardzo owocnych, bo osiągnęliśmy dodatkowe fundusze" - mówił Morawiecki.
 
Premier Węgier opowiedział kolei o tym, jak wyglądały te negocjacje. 
 
- "Mateusz po prostu poszedł do pokoju i wyszedł z 600 mln euro. Tak po prostu. Dostał tyle pieniędzy dla biednych regionów" – mówił premier Viktor Węgier Orban i zaznaczył, że negocjacje mają pewne tajemnice.
 
Orban ujawnił kulisy negocjacji. mówił o próbach pouczania Polski i Węgier.
 
- "Były próby pouczania nas o praworządności. Nie tylko udało nam się uzyskać duże pieniądze, ale obroniliśmy też dumę naszych narodów. Powiedzieliśmy jasno, że jest nie do zaakceptowania, by ktokolwiek, a szczególnie ci, którzy odziedziczyli praworządność, by krytykowali nas, bojowników o wolność, którzy wywodzą się z trudnych czasów komunizmu i robili wiele w imię praworządności przeciwko komunizmowi. Nikt nie będzie pouczać narodu „Solidarności” i narodu rewolucji 1956 roku. Cieszę się, że byłem żołnierzem w drużynie Mateusza" - mówił premier Węgier.