joomla templates top joomla templates template joomla

Coraz więcej Państw podziela argumentację Polski i Węgier odnośnie weta. "Przekonujemy partnerów, że arbitralne oceny praworządności będą niebezpieczne na przyszłość"

info: tvn24/x-news włącz . Opublikowano w Unia Europejska

 
Węgierski premier Viktor Orban spotkał się w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim. Jak przekazał rzecznik rządu, na spotkaniu omawiano uzgodnienie stanowisk w negocjacjach budżetowych Unii Europejskiej, w których rządy obu krajów grożą wetem. Taki scenariusz oznaczałby opóźnienia w ratowaniu gospodarek państw europejskich z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.
 
Dziś ma odbyć się w tej sprawie wideokonferencja polskiego premiera z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem oraz premierami Grecji, Słowacji i Słowenii.
 
 
- Pan premier Morawiecki rozmawia z różnymi przywódcami europejskimi. Odbędzie się rano spotkanie wideokonferencja z przewodniczącym Rady Europejskiej oraz kilkoma premierami. Oczywiście, rozmawiamy z różnymi krajami. Jeżeli chodzi o budowanie koalicji, to chciałbym zauważyć, że tu nie ma konieczności, aby większa liczba krajów stosowała taki środek traktatowy, jakim jest weto. Natomiast przekonujemy naszych partnerów, że takie arbitralne kryteria i sposoby oceny praworządności w innych krajach będą po prostu niebezpieczne na przyszłość, jeśli chodzi o integrację Unii Europejskiej i mogą de facto doprowadzić w przyszłości do dezintegracji UE, a tego nikt sobie nie życzy - mówił rzecznik rządu Piotr Muller.
 
Na niedawnym spotkaniu obu premierów w Budapeszcie premier Viktor Orban określił pieniądze z nowej europejskiej perspektywy budżetowej jako "niepotrzebne". Polski rząd nadal utrzymuje, że unijne fundusze będą jednym z filarów wychodzenia gospodarki i sektora publicznego z recesji.
 
- Jeżeli chodzi o tematy rozmowy, dotyczyły one m.in. koordynacji stanowisk w zakresie negocjacji budżetowych. Tutaj stanowisko Polski i Węgier jest jasne. Też wspólna deklaracja pana premiera Morawieckiego oraz premiera Orbana potwierdza te ustalenia. Dziś były rozpatrywane różne warianty dotyczące możliwego porozumienia. Jednak nadal oczekujemy od strony prezydencji niemieckiej na propozycje w tym zakresie. Jeśli chodzi o negocjacje, to jesteśmy otwarci na nowe propozycje. Jesteśmy przekonani, że możemy dojść do porozumienia, ale podkreślamy, że musi ono być zgodne z traktatami unijnymi oraz konkluzjami z posiedzenia Rady Europejskiej z lipca - mówił Piotr Muller.