joomla templates top joomla templates template joomla

Mateusz Morawiecki o negocjacjach wokół budżetu UE - "Odrzucamy uznaniowość po stronie instytucji UE ws. praworządności"

info: TVN24/x-news włącz . Opublikowano w Unia Europejska

 
Warunkiem zaakceptowania przez Polskę kompromisu ws. budżetu UE i funduszu odbudowy po epidemii COVID 19 jest brak uznaniowości po stronie instytucji unijnych w kwestii praworządności - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
 
Morawiecki skomentował impas w negocjacjach spowodowany m. in. presją ze strony państw z grupy "oszczędnych" pod przewodnictwem Holandii, domagających się ograniczenia środków z funduszu odbudowy, z których skorzystałyby przede wszystkim najmocniej dotknięte pandemią państwa południa Europy, w tym Włochy i Hiszpania.
 
 
Wobec impasu w negocjacjach wieczorem w poniedziałek (20.07) przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zaproponował nowy wariant umowy zakładający m. in. ograniczenie wysokości bezpośrednich bezzwrotnych wypłat z funduszu do 390 mld euro, czego domagały się państwa "oszczędne", w połączeniu z 360 miliardami w postaci pożyczek.
 
Wychodząc naprzeciw rządowi Polski, projekt przewiduje uniezależnienie wypłat od zobowiązania do realizacji celu klimatycznego UE (Polska wcześniej odmówiła jego realizacji), nie ma jednak mowy o zniesieniu kryterium związanego z przestrzeganiem zasady rządów prawa.