joomla templates top joomla templates template joomla

"Polska blokuje fundusz, na który czeka cała UE". Opozycja krytykuje rząd za weto ws. unijnego budżetu

info: tvn24/x-news włącz . Opublikowano w Unia Europejska

 
Państwa członkowskie Unii Europejskiej rozważają "opcję atomową", czyli międzyrządowe porozumienie bez udziału Polski i Węgier - mówił w swoim wystąpieniu przed holenderską Izbą Reprezentantów premier Mark Rutte. W poniedziałek (16.11) większość ambasadorów państw Unii Europejskiej na spotkaniu w Brukseli opowiedziała się za powiązaniem nowego budżetu Unii z praworządnością. Przeciw byli jedynie przedstawiciele Polski i Węgier.
 
– Wyrażamy satysfakcję z powodu stanowczego sprzeciwu dotyczącego mechanizmu powiązania budżetu ze środkami unijnymi. Od początku wyrażaliśmy stanowcze stanowisko – mówił minister w kancelarii premiera Michał Wójcik z Solidarnej Polski.
 
 
Politycy opozycji krytykują rząd i wskazują na możliwość utraty unijnych funduszy.
 
– Cała Unia Europejska czeka na dodatkowe pieniądze na walkę z kryzysem. A Polska chce tak potrzebny fundusz blokować. Dlaczego? Dlatego, że Zbigniew Ziobro i spółka boją się, że mogą być kontrolowani – mówił przewodniczący PO Borys Budka.
 
W podobnym tonie wypowiedział się lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Jeśli nie będzie weta, to dostaniemy gigantyczne pieniądze. Skorzystają na tym polscy przedsiębiorcy, rolnicy samorządy i my wszyscy. Na wecie będzie korzystał tylko Zbigniew Ziobro i obóz radykalnej prawicy – uważa Kosiniak-Kamysz.