joomla templates top joomla templates template joomla

"Polska broniła wartości i za to oddaliście ją Sowietom" ostre słowa Patryka Jakiego w PE podczas debaty nad rezolucją wiążącą budżet z praworządnością

EBS/x-news włącz . Opublikowano w Unia Europejska

 
W Parlamencie Europejskim odbyła się pierwsza debata nad propozycją przepisów łączących budżet z praworządnością. Europosłowie największych frakcji chcą wprowadzenia zapisów umożliwiających ograniczenie lub zawieszenie wypłat unijnych środków - w przypadku stwierdzenia, że dany kraj narusza zasady praworządności i demokracji.
 
– Jak postępować, gdy państwo członkowskie tworzy na przykład strefy wolne od LGBT? Potrzebujemy mechanizmu nadzoru na rzecz praworządności i praw podstawowych. Ten mechanizm będzie skuteczny tylko jeśli będzie uwarunkowany budżetowo – argumentował niemiecki eurodeputowany Tiemo Wölken.
 
 
Przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy w Parlamencie Europejskim krytykowali ten pomysł.
 
– Gdy Polska była atakowana przez Niemcy i przez Sowietów to wasze państwa stały i patrzyły jak Polska honorowo broni tych wartości. Potem za to, że Polska broniła tych wartości - oddaliście ją sowietom i patrzyliście jak przez dekady nie mogła się rozwijać – mówił Patryk Jaki.