joomla templates top joomla templates template joomla

W ciągu godzinnej debaty nikt z wnioskodawców nie zająknął się o prawach nienarodzonych dzieci, jakby były "przedmiotem". Burzliwa debata o aborcji w Polsce

EBS/x-news włącz . Opublikowano w Unia Europejska

 
W Parlamencie Europejskim europosłowie dyskutowali o dostępie do aborcji w Polsce. Europosłowie z frakcji EPL, Odnowić Europę, socjalistów i Zielonych krytykowali decyzję Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji i ocenili, że atak na prawa kobiet.
 
Frakcja socjalistów przygotowała rezolucję wyrażającą solidarność z protestującymi i krytykującą działania policji. Dokument popiera większość grup politycznych w parlamencie, ale nie ta do której należy PiS. Dziś odbędzie się głosowanie nad rezolucją. Projekt "zdecydowanie" potępia decyzję TK ws. aborcji w Polsce, stwierdzając, że zagraża ona "zdrowiu i życiu kobiet".
 
 
Unijna komisarz ds. Równości Helena Dalli zwróciła uwagę, że protesty w Polsce po decyzji TK były masowe.
 
W obronie interpretacji Trybunału Konstytucyjnego stanęli eurodeputowani Prawa i Sprawiedliwości. - Obrońcy konstytucji protestując nie tylko przeciw orzeczeniu TK, ale samej konstytucji – oceniła Jadwiga Wiśniewska.
 
- Nie może być tak, żeby rząd pana Kaczyńskiego decydował o prawach kobiet – stwierdziła Iratxe Garcia Perez, socjalistyczna europosłanka z Hiszpanii.
Za przyjęciem rezolucji zagłosują deputowani z Platformy Obywatelskiej, która jest członkiem Europejskiej Partii Ludowej. - Słyszymy ten dramatyczny krzyk polskich kobiet – tłumaczył Andrzej Halicki.
 
- Nic, co dzieje się w Polsce, nie powinno dziwić. Fundamentaliści zabierają prawa kobietom i mniejszościom seksualnym – oceniła Theresa Reintke, europosłanka Partii Zielonych z Niemiec.
 
- Szacunek i ochrona życia to nasz obowiązek. Jeśli aborcja to prawa kobiety, to gdzie prawa dzieci nienarodzonych – pytała europosłanka PiS Beata Mazurek.