„Szokujące jest to, że ci, którzy domagają się akceptacji swoich przekonań, odmawiają prawa do wypowiadania się tym, którzy mają odmienne zdanie”. Węgierscy biskupi solidarni z metropolią krakowskim

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Węgier, bp András Veres, wyraził poparcie dla metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego, w liście skierowanym do przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego.
W liście węgierski biskup wyraził solidarność i braterskie wsparcie episkopatu Węgier.
- „Wiemy z naszej historii, że wytrwanie w nauczaniu naszej wiary wielokrotnie wywoływało gniew innych. Tym niemniej obserwujemy ze zdumieniem ostatnie niesłuszne ataki, ponieważ wyraziliście jedynie nauczanie Kościoła katolickiego w obliczu zjawiska naszych czasów” - napisał przewodniczący Episkopatu Węgier.
Dalej czytamy:
- „Szokujące jest to, że ci, którzy domagają się akceptacji swoich przekonań, jednocześnie odmawiają prawa do wypowiadania się wam i tym, którzy mają odmienne zdanie w danej sprawie. Ponieważ ataki te są niebywałe, pragniemy również i my wyrazić za pomocą tego listu naszą solidarność i nasze braterskie wsparcie” - dodał węgierski biskup.
Wcześniej, również we wtorek, list z poparciem dla abp. Jędraszewskiego skierował przewodniczący Konferencji Episkopatu Słowacji Stanislav Zvolenský.
Metropolita krakowski jest atakowany przez środowiska lewicowo-liberalne i LGBT za słowa o „tęczowej zarazie”, które wypowiedział 1 sierpnia, w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Podczas homilii w bazylice Mariackiej w Krakowie arcybiskup mówił, że to z powstańczych mogił narodziła się wolna Polska.
– Trzeba było długo na nią czekać (...). Czerwona zaraza już nie chodzi po naszej ziemi, ale pojawiła się nowa, neomarksistowska, chcąca opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie czerwona, ale tęczowa – powiedział.
Duchownego krytykują środowiska popierające ideologię LGBT. Lider Wiosny Robert Biedroń w liście do papieża Franciszka nawiązał do słów abp. Jędraszewskiego i poprosił go o „reakcję, która zmieni nienajlepsze dzisiaj oblicze polskiego Kościoła”.
Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych złożył do krakowskiej prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
Natomiast wyrazy solidarności z arcybiskupem wyraziły środowiska katolickie, m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i prymas Czech kard. Dominik Duka, środowiska prawicowe, Światowy Związek Żołnierzy AK.