joomla templates top joomla templates template joomla

„Szokujące jest to, że ci, którzy domagają się akceptacji swoich przekonań, odmawiają prawa do wypowiadania się tym, którzy mają odmienne zdanie”. Węgierscy biskupi solidarni z metropolią krakowskim

info: TVPinfo PAP. video: TVN24/x-news włącz . Opublikowano w Wiadomości zagraniczne

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Węgier, bp András Veres, wyraził poparcie dla metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego, w liście skierowanym do przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego.
 
 
W liście węgierski biskup wyraził solidarność i braterskie wsparcie episkopatu Węgier.
 
- „Wiemy z naszej historii, że wytrwanie w nauczaniu naszej wiary wielokrotnie wywoływało gniew innych. Tym niemniej obserwujemy ze zdumieniem ostatnie niesłuszne ataki, ponieważ wyraziliście jedynie nauczanie Kościoła katolickiego w obliczu zjawiska naszych czasów” - napisał przewodniczący Episkopatu Węgier. 
 
 
Dalej czytamy:
 
- „Szokujące jest to, że ci, którzy domagają się akceptacji swoich przekonań, jednocześnie odmawiają prawa do wypowiadania się wam i tym, którzy mają odmienne zdanie w danej sprawie. Ponieważ ataki te są niebywałe, pragniemy również i my wyrazić za pomocą tego listu naszą solidarność i nasze braterskie wsparcie” - dodał węgierski biskup. 
 
Wcześniej, również we wtorek, list z poparciem dla abp. Jędraszewskiego skierował przewodniczący Konferencji Episkopatu Słowacji Stanislav Zvolenský. 
 
Metropolita krakowski jest atakowany przez środowiska lewicowo-liberalne i LGBT za słowa o „tęczowej zarazie”, które wypowiedział 1 sierpnia, w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
 
 
 
Podczas homilii w bazylice Mariackiej w Krakowie arcybiskup mówił, że to z powstańczych mogił narodziła się wolna Polska.
 
– Trzeba było długo na nią czekać (...). Czerwona zaraza już nie chodzi po naszej ziemi, ale pojawiła się nowa, neomarksistowska, chcąca opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie czerwona, ale tęczowa – powiedział. 
 
Duchownego krytykują środowiska popierające ideologię LGBT. Lider Wiosny Robert Biedroń w liście do papieża Franciszka nawiązał do słów abp. Jędraszewskiego i poprosił go o „reakcję, która zmieni nienajlepsze dzisiaj oblicze polskiego Kościoła”. 
 
Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych złożył do krakowskiej prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. 
 
Natomiast wyrazy solidarności z arcybiskupem wyraziły środowiska katolickie, m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i prymas Czech kard. Dominik Duka, środowiska prawicowe, Światowy Związek Żołnierzy AK.