joomla templates top joomla templates template joomla

Krytyka i oburzenie polityków po słowach Donalda Tuska o "piekle dla tych, którzy promowali brexit". Jean-Claude Juncker odmówił premier Theresie May renegocjacji umowy ws. brexitu

RUPTLY/x-news włącz . Opublikowano w Wiadomości zagraniczne

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker odmówił premier Wielkiej Brytanii Theresie May renegocjacji umowy ws. brexitu. Wyraził jednak gotowość do sformułowania deklaracji politycznej, by być „bardziej ambitnym pod względem treści i szybkości, jeśli chodzi o przyszłe stosunki miedzy Unią Europejską a Wielką Brytanią”.
 
 
Przed rozmową, gdy May i Juncker pozowali do zdjęcia, jeden z dziennikarzy zapytał „Czy to jest piekło, pani premier?”. 
 
Było to nawiązanie do wypowiedzi szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, który na zakończenie wspólnej konferencji z irlandzkim premierem Leo Varadkarem w środę mówił:
 
- "Nawiasem mówiąc, zastanawiałem się, jak wygląda to wyjątkowe miejsce w piekle dla tych, którzy promowali Brexit, nie mając jakiegokolwiek pomysłu na jego przeprowadzenie" 
 
 
Przewodniczący Rady Europejskiej tłumaczył wtedy, że biorąc pod uwagę impas w rozmowach ws. brexitu, należy przygotować się na scenariusz wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty bez umowy. 
 
- "Mocno wierzę, że wspólne rozwiązanie jest możliwe i zrobię wszystko, co w mojej mocy, żeby je znaleźć" -  dodał Tusk. 
 
Przewodniczący Rady Europejskiej podkreślił po raz kolejny, że unijna "27" nie przygotuje nowej oferty w sprawie umowy rozwodowej Wielkiej Brytanii z Unią, a ta, która została zawarta, nie podlega renegocjacji.