joomla templates top joomla templates template joomla

Prezydent Donald Trump zapowiada pociągnięcie do odpowiedzialności Chin za wywołanie pandemii. W odpowiedzi prezydent Chin odpowiada "Nie upolityczniajmy tej kwestii"

RUPTLY/x-news włącz . Opublikowano w Wiadomości zagraniczne

 
- Musimy pociągnąć do odpowiedzialności naród, który wypuścił tę plagę (pandemię koronawirusa – red.) na świat, czyli Chiny – powiedział Donald Trump w swoim wystąpieniu na 75. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.
 
Prezydent Chin Xi Jinping zaapelował o odrzucenie „wszystkich prób upolityczniania tej kwestii i stygmatyzacji z nią związanej”. Ze względu na pandemię sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ odbywa się głównie zdalnie, a politycy nagrali wcześniej swoje wystąpienia.
 
Amerykański przywódca w nagranym wystąpieniu mówił o walce z "niewidzialnym wrogiem" jakim jest "chiński wirus", który zabija ludzi w 188 państwach na całym świecie. Trump przedstawiał optymistyczną wizję świata po pandemii. - W przyszłości będziemy dystrybuować szczepionkę, pokonamy koronawirusa, zakończymy pandemię i zaczniemy nową erę dobrobytu, współpracy i pokoju – stwierdził, dodając, że należy pociągnąć do odpowiedzialności Chiny za spowodowanie pandemii koronawirusa.
 
 
Chiński przywódca Xi Jinping zaapelował z kolei o nieupolitycznianie kwestii koronawirusa i o międzynarodową solidarność w walce z pandemią. - Odrzućmy też wszystkie próby upolityczniania tej kwestii i stygmatyzacji z nią związanej. Gdy zakończymy pracę nad szczepionkami staną się one dobrem publicznym. Dostarczymy je w pierwszej kolejności krajom rozwijającym się – zapewniał Xi Jinping.
 
Donald Trump od wielu miesięcy atakuje Chiny i sugeruje, że pandemię można było zdławić na samym początku. Zdaniem prezydenta USA, Pekin ukrywał dane o koronawirusie przed organizacjami międzynarodowymi oraz zaniżał liczbę przypadków zakażeń.
 
Prezydent USA wielokrotnie zwracał uwagę, że w Państwie Środka udało się opanować rozprzestrzenianie się wirusa w jednej prowincji, a nie zatrzymano go przed dotarciem do reszty świata, w tym do Stanów Zjednoczonych.