joomla templates top joomla templates template joomla

"Czarnobyl" wciąż powoduje strach. Trwa dogaszanie pożaru wokół byłej elektrowni atomowej na Ukrainie. Sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie

info: RUPTLY/x-news włącz . Opublikowano w Wiadomości zagraniczne

Wokół Czarnobyla na Ukrainie trwa dogaszanie pożaru lasów. Ogień trawił w większości teren niezamieszkały - zupełnie zamknięty od 34 lat, czyli od wybuchu w elektrowni jądrowej. Jednak sama nazwa "Czarnobyl" w kontekście pożaru wciąż rozpala: emocje i obawy. Sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie - informuje Ministerstwo Klimatu.
 

To odpowiedź na zaniepokojenie pożarami, jakie miały miejsce wokół Czarnobyla na Ukrainie. Resort klimatu zapewnił, że nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców naszego kraju.

Ministerstwo wydało komunikat, w którym zapewniono, że Państwowa Agencja Atomistyki stale śledzi sytuację radiacyjną w Polsce oraz pozostaje w kontakcie ze stroną ukraińską. Już kilka dni wcześniej Agencja Atomistyki przestrzegła przed przyjmowaniem preparatów z jodem, bo może być to szkodliwe dla zdrowia.
 

Agencja tłumaczyła również, że stosowanie preparatów ze stabilnym jodem zaleca się wyłącznie w przypadku występowania w środowisku wysokich stężeń promieniotwórczego jodu-131.

Dzisiaj, 34 lata po katastrofie w Czarnobylu, nie obserwuje się takiego stężenia. Pożar w strefie wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej wybuchł 4 kwietnia. Po 10 dniach strażakom udało się opanować ogień, jednak niektóre fragmenty lasu ciągle się tlą.