joomla templates top joomla templates template joomla

Witani z entuzjazmem i nadzieją, jak bohaterowie. Polscy strażacy pomagają gasić pożary lasów w Szwecji. Na miejsce skierowano 44 wozy ratowniczo-gaśnicze razem 140 strażaków

info: Premier.gov.pl; fot: PSP, mł. bryg. Sławomir Brandt, kpt. Michał Kucierski; video: TVN24/x-news włącz . Opublikowano w Wiadomości zagraniczne

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę 21 lipca ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy będą pomagali szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojadą również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Wyjazd do Szwecji związany jest z oficjalną prośbą tamtejszych władz, które za pośrednictwem Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności zwróciły się o wsparcie ratownicze w walce z pożarami lasów. Pożary są skutkiem fali upałów, z którymi od kilku dni zmaga się cała Skandynawia.
W odpowiedzi na prośbę szwedzkich władz, MSWiA złożyło ofertę pomocy. W piątek 20 lipca w godzinach porannych Szwecja zaakceptowała wsparcie polskich strażaków. W sobotę konwój Państwowej Straży Pożarnej wyruszył do Szwecji. W skład grupy wchodzi prawie 140 strażaków oraz 44 pojazdy ratowniczo-gaśnicze.
 
W akcji gaszenia pożarów wezmą udział głównie ratownicy z województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego - po 65 strażaków i po 20 pojazdów z każdego z tych województw. Dodatkowo wesprą ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej PSP - 9 ratowników i 4 pojazdy.

Misja planowana jest na okres do 14 dni. W tym czasie polscy strażacy będą samowystarczalni pod względem logistycznym - własne namioty i wyżywienie - oraz medycznym - w skład grupy wchodzą również ratownicy medyczni.

Europejski Mechanizm Ochrony Ludności jest systemem międzynarodowej pomocy ratowniczej nadzorowanym i organizowanym przez Dyrekcję Generalną ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności Komisji Europejskiej. System ma wspierać państwa, które zostały dotknięte katastrofą wymagającą międzynarodowej interwencji ratowniczej.
 
W systemie wykorzystywane są specjalistyczne grupy ratownicze tworzone przez kraje członkowskie Mechanizmu.